Με μία σεμνή τελετή αρχικά στο μνημείο εκτελεσθέντων στον Λουτρότοπο και στη συνέχεια στο μνημείο εκτελεσθέντων στις Συκιές, τιμήθηκε η μνήμη των αθώων συμπολιτών μας που δολοφονήθηκαν από τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής την 6η Οκτωβρίου του 1943.
Οι δύο εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την επιμνημόσυνη δέηση, και ακολούθως, πραγματοποιήθηκε η κατάθεση στεφάνων.
Στη συνέχεια τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και οι τελετές ολοκληρώθηκαν με την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου.
Στις εκδηλώσεις παραβρέθηκαν η Δήμαρχος Νικολάου Σκουφά κα Ροζίνα Βαβέτση, Δημοτικοί και Τοπικοί Σύμβουλοι, ο Βουλευτής Άρτας κ. Χρήστος Γκόκας, ο Θεματικός Αντιπεριφερειάρχης κ. Δημήτρης Βαρέλης, ο Διοικητής Διεύθυνσης Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Ν. Άρτας, Πύραρχος κ. Σπυρίδων Παπαστάθης, ο Αναπληρωτής Διευθυντής Αστυνομικής Διεύθυνσης Άρτας κ. Ηλίας Σκανδάλης ενώ την Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας εκπροσώπησε η Επίτιμη Πρόξενος κ. Kerstin Lohr.
Μεταξύ άλλων, το παρών έδωσαν ο πρώην Δήμαρχος Ν. Σκουφά κ. Ευστάθιος Γιαννούλης και μέλη των οικογενειών των θυμάτων.
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a1.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a4.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a5.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a6.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a7.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a8.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a9.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a11.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a12.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a13.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a14.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/a15.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b1.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b2.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b5.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b6.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b7.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b8.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b9.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b10.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b11.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b12.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b13.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b14.jpg)
![](https://nskoufas.gr/wp-content/uploads/2022/10/b15.jpg)